Urlop okolicznościowy

Strata bliskiego to poważny cios dla każdego z nas. W tym trudnym czasie wsparcie jest niezwykle istotne. I chociaż czas żałoby będzie pojęciem indywidualnym, to warto pamiętać, że należy nam się urlop okolicznościowy, który możemy otrzymać ze względu na zgon i pogrzeb w rodzinie. Jak wygląda cała procedura i kto może się o niego ubiegać?

Czym jest urlop okolicznościowy?

Jest to potoczna nazwa dnia wolnego, udzielanego pracownikowi w sytuacji wyjątkowej, takiej jak na przykład ślub (własny lub dziecka), narodziny dziecka oraz zgon i pogrzeb krewnego. Urlop okolicznościowy nie jest wprawdzie uwzględniony w Kodeksie pracy, ale jest przyznawany zgodnie z rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (Dz.U. z 2014 r. poz. 1632 ze zm.). Warto w tym miejscu wspomnieć, że taki urlop w żaden sposób nie zmniejsza puli urlopu wypoczynkowego. Co więcej, nie może on również zmienić wynagrodzenia.

Komu przysługuje urlop okolicznościowy?

Urlop okolicznościowy należy się osobom pracującym na tak zwanej umowie o pracę. Niestety, osoby zatrudnione na podstawie o umowy cywilnoprawnej, czyli o dzieło lub zlecenie, nie mogą się ubiegać o urlop okolicznościowy. Takiego rodzaju wolnego nie otrzymamy również ani na praktykach, ani na stażu.

Ile dni wynosi urlop okolicznościowy w przypadku zgonu i pogrzebu bliskiego?

W przypadku zgonu i pogrzebu małżonka, dziecka, rodziców (również ojczyma i macochy) otrzymujemy 2 dni wolnego. W sytuacji gdy umrze nam siostra, brat, babcia, dziadek, teściowa, teść lub osoba, którą opiekowaliśmy się i utrzymywaliśmy, przysługuje nam tylko jeden dzień. Warto pamiętać, że dni mogą zostać podzielone, ale termin takiego urlopu musi dotyczyć daty zgonu/pogrzebu.

Co trzeba zrobić, żeby go uzyskać?

Pracownik musi wypełnić wniosek o urlop okolicznościowy (takim dokumentem powinna dysponować kadrowa; w innym wypadku można go pobrać z Internetu) i zwrócić się z nim do pracodawcy. Należy również przedstawić akt zgonu, aczkolwiek warto pamiętać, że dokument ten powinien pozostać wyłącznie do wglądu: nie należy przechowywać go aktach osobowych pracownika.

Czy wniosek o udzielenie urlopu okolicznościowego może zostać odrzucony?

Pracodawcy nie wolno odmówić udzielenia urlopu okolicznościowego, należy jednak pamiętać, aby dostarczyć odpowiedni wniosek. Negatywne rozpatrzenie takiego wniosku może nastąpić tylko w przypadku, jeżeli termin urlopu znacznie odbiega od daty pogrzebu.

W dzisiejszych, mocno zabieganych, czasach 2 dni urlopu nie są w stanie zapewnić pogodzenia się ze stratą po śmierci bliskiego oraz przeżycia żałoby. Stąd też zdarza się, że pracownik będzie wnioskować o dodatkowe dni wolne. Te jednak będą już postrzegane jako urlop wypoczynkowy. To od woli pracodawcy będzie również zależała faktyczna ilość płatnego urlopu, jaki po śmierci bliskiego zechce udzielić pracownikowi.

Kontakt

całodobowo

8:00 – 16:00

adres

ul. Wolności 25A
57-100 Strzelin

FIRMA OLIMP Strzelin

Dom Pogrzebowy Olimp ze Strzelina posiada w ofercie organizację pogrzebu, transport zmarłych oraz szeroki wybór akcesoriów pogrzebowych.

Rekomendacje

Funer Strzelin Sprawdzone zakłady pogrzebowe

© 2024 Zakład Pogrzebowy Olimp Strzelin. Wszelkie prawa zastrzeżone.