Profesjonalne przygotowanie ciała do pochówku nie zawsze można ograniczyć do założenia ubrań i umycia włosów. Bywa, że sposób, w jaki odszedł zmarły skłania do sięgnięcia po bardziej intensywne środki. Wypadki komunikacyjne, długa i wyniszczająca choroba oraz potrzeba odłożenia pogrzebu w czasie – wszystkie te okoliczności mogą wymagać pomocy tanatokosmetologa, a nawet balsamisty. Czym różnią się od siebie te zawody i kto może je wykonywać?
Tanatokosmetologia
Zadaniem tanatokosmetologa jest estetyczne przygotowanie zmarłego przed wystawieniem na widok publiczny. Do jego obowiązków należy wykonanie drobnych zabiegów kosmetycznych, czyli makijażu, umycia ciała, ułożenia włosów oraz zamaskowania niedoskonałości, wynikających z choroby lub uszkodzeń mechanicznych (najczęściej twarzy i szyi).
Zabiegi tanatokosmetologa będą dobrym wyborem, jeżeli zmarły odszedł w miarę łagodny sposób, a pogrzeb odbędzie się w zwyczajowym okresie po śmierci. Tanatokosmetolog może poprosić o zdjęcie zmarłego, aby jak najwierniej oddać jego wygląd za życia. Przygotowując ciało wykorzysta kosmetyki pośmiertne, ale może również skorzystać z tych drogeryjnych, takich jak np. tusz do rzęs czy farba do włosów.
Balsamacja
Dużo bardziej inwazyjna, polega na konserwacji ciała zmarłego w celu opóźnienia rozkładu. Warto w tym miejscu podkreślić, że nawet zaawansowane zabiegi balsamacji nie są w stanie całkowicie powstrzymać rozkładu, a jedynie spowolnić jego przebieg.
Balsamacja polega na usunięciu wszelkich płynów z naczyń krwionośnych i zastąpieniu ich płynami konserwującymi. Co więcej, zdarza się wykonywanie dodatkowych zabiegów, między innymi wstrzykiwanie substancji konserwujących do wnętrza jam ciała.
Balsamacja będzie pomocna, gdy nastąpi konieczność odłożenia pogrzebu w czasie, lub w przypadku transportu zwłok na dużą odległość. Stosuje się ją również, aby zniwelować oznaki rozkładu, kiedy np. rodzinie zależy na pogrzebie z otwartą trumną. Płyny stosowane w balsamacji najczęściej zawierają formaldehyd, alkohol oraz inne substancje o właściwościach antyseptycznych i konserwujących.
Szkolenia
Zarówno tanatokosmetolog, jak i balsamista, musi przejść profesjonalne szkolenia, kończące się egzaminem. Szkolenia kosztują od kilku do kilkunastu tysięcy złotych, i można je wykonać w kilku miejscach w Polsce. Niezwykle ważne jest, aby przyszli adepci tanatopraksji mieli styczność z prawdziwym ciałem, aczkolwiek nie każda szkoła może takowe zapewnić.
Podsumowanie
Zarówno balsamacja i tanatokosmetologia przygotowuje ciało do wystawienia na widok publiczny, najczęściej podczas pogrzebu. Celem balsamacji jest konserwacja ciała oraz opóźnienie rozkładu, podczas gdy rolą tanatokosmetologa jest poprawa wyglądu zewnętrznego zmarłego. Oba procesy mają zapewnić jak najbardziej naturalny wygląd zmarłego podczas ceremonii pogrzebowej. Ze względu na inwazyjny charakter zabiegu, balsamacja będzie również droższa niż usługa tanatokosmetologii.