W XXI wieku tradycyjne pogrzeby z trumną wydają się już niewystarczające. Coraz większą popularnością zaczynają cieszyć się alternatywne metody pochówku, które nie tylko zapewniają większy komfort psychiczny podczas pożegnania, ale również znacząco przyczyniają się do ochrony środowiska.
Pogrzeb morski – rafa koralowa
W przypadku takiego pogrzebu ciało zmarłego poddaje się najpierw kremacji, po czym prochy umieszcza się w biodegradowalnej urnie. Następnie umiejscawia się ją w sztucznej rafie, którą podczas ceremonii pożegnalnej opuszcza się na dno oceanu. Z czasem zaczynają osadzać się tam koralowce, przez co sztuczna rafa staje się domem dla wielu morskich organizmów. Takie pogrzeby są szczególnie popularne w państwach nadmorskich, gdzie ochrona raf koralowych staje się priorytetem. Istnieją specjalnie firmy, które dbają o to, aby pochówek na rafie koralowej był zgodny z przepisami ochrony środowiska.
Hydroliza alkaliczna – kremacja wodna
Alternatywa dla tradycyjnej kremacji, polega na upłynnieniu ciała. Zwłoki umieszcza się w cylindrycznym urządzeniu, następnie zwiększa się temperaturę i ciśnienie oraz dodaje roztwór alkaliów. Produktem końcowym resomacji są porowate białe kości, które rozdrabnia się w kremulatorze. Największą zaletą hydrolizy alkalicznej jest oczywisty brak dymu – do atmosfery nie przedostają się żadne szkodliwe substancje. Taką metodę utylizacji zwłok, pomimo jej zalet, wprowadzono dopiero w kilku stanach USA oraz Kanady.
Wykorzystanie prochów zmarłego
Zaletą kremacji jest możliwość „pochowania” zmarłego w prawie że dowolnym miejscu. Rozsypanie w górach, nad morzem, chociaż nieodstępne w Polsce, w wielu krajach jest bardzo popularną opcją. Co więcej, cześć prochów można wykorzystać, aby stworzyć unikatową pamiątkę po bliskim. Do takich możemy zaliczyć między innymi: stworzenie płyty winylowej, dodanie prochów do farb i namalowanie obrazu, czy umieszczenie niewielkiej ilości prochów w biżuterii żałobnej. Znacznie bardziej ekstrawaganckie i droższe opcje to dodanie prochów do fajerwerków lub wystrzelenie ich w kosmos. W Polsce istnieją już firmy, które są w stanie przerobić prochy ludzkie na diamenty.
Kompostowanie ciała ludzkiego
W Stanach Zjednoczonych istnieje firma o nazwie Recompose, której usługi obejmują kompostowanie ciała ludzkiego. Polega to na umieszczeniu zwłok w specjalnej kapsule, do której dodaje się wióry drzewne, kwiaty i inne rośliny, a następnie pozwala na naturalny rozkład. Ten długotrwały proces praktycznie w całości przemienia ciało w żyzny kompost, który następnie może zostać wykorzystany przy sadzeniu drzew. Pomysł, chociaż z początku wydawał się kontrowersyjny, zyskał swoich sympatyków, i dzisiaj jest realną opcją przy wyborze alternatywnych metod pochówku.
Nowe technologie
Wraz z rozwojem nowych technologii również metody pochówków będą ulegać zmianie. Zmniejszająca się ilość miejsca grzebalnego, warunki geograficzne oraz większa świadomość ekologiczna zmusza wielu do zastanowienia się nad innowacyjnymi sposobami chowania zmarłych. W ciągu najbliższych lat powinniśmy zatem spodziewać się prawdziwej rewolucji na rynku funeralnym.